Ana Menü Yan Menü İçerik

Kalsiyum İhtiyacı

İnsan vücudundaki kalsiyum kemikler ve dişlerde bulunur. Kalsiyum tüketimi, özellikle kemiklerin gelişimi bakımından önemli bir yerde durmaktadır. Kalsiyum, kemik ve diş yapısı dışında vücudun kimi hücresel işlevlerini yerine getirmesi, sinir ve kas sistemi, kanın pıhtılaşması ve hormonal denge üzerinde oldukça etkili bir elementtir.

Kalsiyum Eksikliği

Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum yeterli miktarda alınmazsa, dolaşım sistemi kanın ihtiyacı olan kalsiyumu kemik ve dişlerden alarak karşılar. Bu da kemik hastalıkları, diş çürümeleri veya diş eti gibi hastalıklara neden olur. Bunun yanında ciddi kas rahatsızlıkları, uyku bozuklukları ve yorgunluk da kalsiyum eksikliğinin getirilerindendir.

Kalsiyum Nelerde Bulunur

Günlük olarak alınması gereken kalsiyum miktarı, yetişkinler, hamilelik döneminde olanlar ve çocuklarda değişiklik gösterir. Bu ihtiyacı en çok peynir, süt, yoğurt gibi süt ürünleri grubundaki besinlerden, sığır eti başta olmak üzere kırmızı et grubundaki besinlerden, balık ve tavuk gibi beyaz et grubundaki besinlerden ve yumurtadan karşılamak mümkündür.