Ana Menü Yan Menü İçerik

DANİNO HAKKINDA

SORULAR VE CEVAPLAR

Geri Dön
Ara

04.05.2013 - dilek mutlu
oğlum 2 yaş + 2 aylık. çişe alıştırmayı düşünüyorum. gece de bez bağlamayı kesmem gerekirmi. etraftan o şekilde yapmam gerektiğini söylüyorar. yoksa çok sürer gece bez bağlaman diyorlar. lütfen olması gerekeni yazarmısınız. tşk.dilek

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Her bebekte  bu süreç farklı yaşanır. Bebeğin gündüz ne yapabildiği, ne kadar tutabildiği ve tutmayı ne kadar  başarabildiği ile ilgili olarak doğruyu siz değerlendireceksiniz. 

04.05.2013 - dilek mutlu
erkek 2 yaşını 2 ay geçen çocuğum var. su çiçeği aşısı özele giriyor ve ben bunu ne zamana kadar yaptırabilirim. teşekkür ederim.

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Aşıları konusunda aile hekiminize danışınız. 

01.05.2013 - Rabia Alkaya
Merhaba 6.5 yasinda ikizlerim var bagisiklik sistemleri zayif 21 kilo 122cm boyunda yemek kesinlikle yemiyorlar kilo ve boylari normalmi bagisiklik sistemlerini nasil guclendirebilirim hangi gidalar bunun icin faydalidir gunde 3-4 danone yiyorlar zarari olur mu tesekkur ederim

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Danino'yu günde 3-4 adet yemeleri yeterlidir. Ancak diğer besinleri de tüketebilmeleri gerek.  

Yemek yememeelri konusu ise bu ortamda çözümlenemez. Detaylı beslenme hikayesi, beslenme becerilerinin değerlendrilmesi, muayene ve ilişkinizin gözlemlenmesi gereklidir. Bu ortamda imkansız. 

01.05.2013 - Rabia Alkaya
Oglum 14ayini bitirmek uzere 10-11kilo araliginda fakat yurumuyor buda beni endiselendiriyor normal mi sizce merak ediyorum konusmasi ilede ilgili bilgi verebilirmisiniz tesekkurler

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Sıralıyorsa sorun yok. Bazı bebekler  geç cesaret ederler. Ancak bebeğin muayene edilmesi ve nörolojik sorununun olmadığının tespiti gereklidir. 

26.04.2013 - DEMET YAVUZ
MERHABALAR 3YAŞINDA OGLUM 2-3HAFTADIR NE YERSE YESİN SUREKLİ BÜYÜK ÇİŞİ GELİYOR DOKTORA GÖTÜRDÜM TAHLİL SONUCU AKUT AMİTLİ DİZANTERİ NİDOZAL DİYE ŞURUP VERDİ 1OGÜN BOYUNCA GÜNDE 2KERE VERİN DEDİ İŞTAHI HİÇ YOKTU ŞİMDİDE HİÇ KALMADI NASIL KORUYACAM NELER YAPMAM GEREKİYOR BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Söz konusu etken ağız yoluyla girer. Dışkı yoluyla bulaşır. El hijyenine özen gösterin. Temiz besin hazırlayın. Dışarıdan yediklerinin temiz  güvenilir besinler olmasını sağlayın.

24.04.2013 - nurten soydan
bebeğim10.02.2013 doğumlu,6 kilo 60 cm boyu. bebeğimle her fırsatta konuşuyorum ve bana gığıldamayla karşılık veriyordu. fakat şu iki gündür ben konuşuyorum ama bana tepki vermiyor.bir sorun mu var acaba.bilgilendirirseniz sevinirim. ayrıca parmak emmeye başladı aç emzirdiğim halde yanından ayrılayım ağlayıp hemen parmağını emmeye başlıyor.

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Parmak emme davranışı çok yaygındır. Korkulacak bir şey değil. Niye size tepki vermiyor? Bunu ben bebeğinizi görmeden, muayene etmeden detayları öğrenmeden bilemem. 

18.04.2013 - mevlüde kamuray
merhaba Benim 1 yaşına giren bir kızım var. Kilosu 11,5 boyu 80 cm. Bir günlük beslenme menüsü gönderebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Böyle bir hizmetimiz yok :)

Ama bebeğiniz bir yaşında olduğuna göre artık aile sofrasında ne varsa o da yemeli ve bu yedikleriyle de büyüyebilmelidir. 

16.04.2013 - filiz genç
oğlum beş yaşında 126 cm boyu 28 kg boyu yaşıtlarından çok uzun acaba hormonel bir bozukluğumu var ileride aşırı uzun mu olur anne boyu 166 baba 185 cm teşekkürler

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Bu konu benim uzmanlığımın dışında. Çocuk Endokrin Uzmanına danışmalısınız. Özellikle el ve ayakları da büyük ise. 

15.04.2013 - Bilgin Karakaya
mrb kızım 5,5 yaşında 12,6 kg 96 cm boyunda. gelişmiyor .çocuk endokronologuna götürdüm .klinik olarak büyüme hormonlarında bi ollumsuzluga rastlamadı.saçları seyrek .iştahı yok.pediasure 200 l kullanıyor çocuk gasterentoroloji ve hepatolojiyemi götürsem .ne yapmalıyım .yardımlarınızı bekliyom . 05306122047 tl no

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

İstanbul'da yaşıyorsanız değerlendrmek isterim. Sorununuz çözümsüz değil.  Ancak muayene yapıp ve detaylı bilgi alıp gerekli tetkikleri  yapmak gerek.  Neden ortaya konduktan sonra tedavisi kolaydır.

14.04.2013 - Hande Demirtaş
mrb ben hande 10.5 aylık bir oglum var diş çıkardıgı için öksürük kaldı cok oksurruyo vee balgamı var balgamı atamıyo porspan ilacı kullanıyorum nane lımon sıcak suyun ıcınde buhar yapıyorum ve henuz gecmedı baska ne yapabılırımm

Cevap

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Diş çıkardığı için öksürük olmaz.  Doktor tarafından muayene edilmeli, bulgulara göre tedavi edilmelidir.