Ana Menü Yan Menü İçerik

D VİTAMİNİ

Geri Dön

D Vitamini Ne İşe Yarar

Çocukların yeterli D vitamini alması, onların kalsiyum kaynağı besinler tüketmesi kadar önemli bir diğer konu. Özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için gerekli olan D vitamini; kalsiyum ve fosforun sindirim yolları aracılığıyla emilimini sağlar. Böylece alınan kalsiyum kemiklerde tutulurken, vücut bu kalsiyumdan gerektiği gibi faydalanır.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlayan; sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev alan D vitamininin eksikliğinde bebek ve çocuklarda en sık görülen hastalık raşitizmdir. En zengin D vitamini kaynağı olan güneş yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan raşitizm, genelde 6-18 aylık çocuklarda görülen bir kemik hastalığıdır. Kemik ve diş yapısında bozulma, kemiklerin güç ve sertliğini kaybetmesi, dişlerin geç çıkması da çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak görülen diğer rahatsızlıklardır.

D Vitamini Fazlalığı

D vitamininin fazlası zarar verebileceği için bebek ve çocuklarda alınan D vitamininin miktarı da önemlidir. İhtiyacı karşılayacak kadar D vitamini onların gelişimi desteklerken, fazlası kemiklerde kalsiyum birikmesine neden olur. Bunun sonucu olarak da bebeklerde fiziksel ve zihinsel gerilikler, çocuklarda ise kemik gelişiminin erken durmasına bağlı boyun kısa kalması durumu gözlenebilir.