Ana Menü Yan Menü İçerik

D VİTAMİNİ NERELERDE BULUNUR?

Geri Dön

D Vitamini Nerelerde Var?

"D vitamini nelerde bulunur?" sorusuna verilebilecek ilk cevap; güneştir. Güneşteki ultraviyole ışınları, cilt yağını D vitamini üretmesi için harekete geçirir. Günde sadece 10 – 15 dakika güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterli olabileceği gibi yaz aylarında 3 haftalık bir güneşlenme de 6 aylık D vitamini gereksinimini karşılayabilmektedir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

“D vitamini nerelerde bulunur?” sorusu için verilebilecek bir diğer cevap ise; besin yoludur. Süt ve süt ürünleri başta olmak üzere balık yağı, somon ve ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı gibi besinlerde bulunur. “D vitamini nerelerde bulunur?” sorusuna karşılık gelebilecek bir diğer cevap ise bitkisel ürünlerdir. Fakat D vitamini, bitkilerde D2 vitamini olarak bulunur ve yalnızca hayvansal ürünlerde bulunan D3 vitamini vücutta depolanabilir.

D Vitamini Faydaları

“D vitamini nerelerde bulunur?” sorusundan daha önemli bir başka soru vardır ki o da D vitamininin faydalarının neler olduğudur? D vitamini, kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum ve fosforun emilimi için gereklidir. D vitamini, kalsiyumu kemiklerde tutar. Yeteri kadar D vitamini olmadığında vücut, alınan kalsiyumdan faydalanamaz. D vitamini ayrıca; solunum yolu hücrelerinden sentezlenen koruyucu bazı maddelerin üretimini artırır, akciğer ve solunum yolu organlarını enfeksiyonlara karşı korumaya yardım eder. “D vitamini nerelerde bulunur?” ve D vitamininin faydaları nelerdir konularını incelerken, D vitamininin günlük alım dozundan da bahsetmeden olmaz. D vitamininin günlük alınması gereken miktar; çocuk, genç ve yetişkinlerde 10 mcg’dir.