Ana Menü Yan Menü İçerik

ÇOCUK GELİŞİMİ

Geri Dön

Yaş Yaş Çocuk Gelişimi

İnsanlarda fiziksel ve sosyal gelişimin en hızlı olduğu süreç, yaşamın ilk yıllarıdır. Bu nedenle çocuk gelişimi; okul öncesi dönemde aile ve yakın çevre, okul döneminde ise öğretmenler tarafından ciddiye alınması ve desteklenmesi gereken bir konudur. Erken yaşlarda fiziksel ve sosyal çocuk gelişiminde göz ardı edilen ya da önemsenmeyen problemler, çocuğun gelişiminde kalıcı sonuçlar yaratıp ilerleyen yıllarda daha büyük problemlere dönüşebilir.

Çocuk Gelişim Hızı

Fiziksel çocuk gelişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar; yeterli beslenme ve sağlıklı uyku düzenidir. Çocuk gelişiminin en hızlı olduğu ilk birkaç yıl, onun aynı zamanda en çok enerjiye ihtiyaç duyduğu yıllardır ve beslenmeye bağlı gelişim problemlerinin yaşanmaması adına çocuğa dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Yine büyüme hormonlarının en fazla salgılandığı uyku saatleri de çocuğa sağlıklı fiziksel gelişim sağlar.

Çocuk Sağlığı ve Gelişimde Önemi

Sağlıklı fiziksel gelişim, zihinsel ve sosyal çocuk gelişimini de olumlu yönde etkiler. Çocuk edindiği kas becerilerini, günlük aktivitelerde deneyimlemeye başlar. Bu noktada ebeveynlere düşen görev, çocuğun hangi yaş döneminde hangi beceriyi kazanması gerektiğini bilmek, bu süreçte ona destek olmak ve yargılamaktan kaçınmaktır. Aksi takdirde çocuk, kendine olan güvenini yitirip denemekten vazgeçebilir. Ebeveynler aynı zamanda, çocuklarının bilgisayar ve televizyon başında geçirdikleri süreyi kısıtlayarak; onları zihin ve el becerisi gerektiren, sosyal gelişime katkı sağlayacak aktivitelere yönlendirmelidirler. Çocuk gelişimi adına hayata geçirilecek tüm bu davranışlar; onlara yalnızca çocukluk döneminde değil, yaşamları boyunca katkı sağlayacaktır.