Ana Menü Yan Menü İçerik

6-7 YAŞINDA ÇOCUK

Gelişim ve Eğitim

Geri Dön

6 Yaş Çocuk Gelişimi

6 yaş coşkusuyla ve canlılığıyla yeteneklerini test etmeye heveslidir. Değişim döneminde olduğundan zaman zaman dengesiz ve uyumsuz görünmekle birlikte, ev içinde ve dışında cıvıl cıvıl, enerjisi hiç bitmeyecek gibidir. Okuma yazma öğrenmek ve sayıları kullanmak için yeterli olgunluğa erişmiştir. Anaokulundan sonra alıştığından daha ciddi bir okul ortamıyla karşılaşmak ve ilk akademik beklentileri karşılamak için heyecan duyacaktır. Aslında, ilköğretime başlangıçla birlikte, çocuğunuzun ve sizin hayatınızda yeni bir dönem başlamaktadır.

Okula başlayan çocukların özellikle okuma-yazma çabaları ve diğer gayretleri ebeveynleri tarafından önemsenmeli ve değer görmelidir. Anne- babalar gelişimin bireysel farklılıklar gösterdiğini unutmayarak, çocuklarını diğer çocuklarla kıyaslamak yerine iyi tanımalı, olduğu gibi kabul etmeli ve beklentilerinde gerçekçi olmalıdır.

Derslerini çalışmak ve yapması gerekenleri yerine getirmek konusunda, daha ilk günden sorumluluğun kendisinde olduğunu belirtmeniz de fayda olacaktır. Çocuğunuz ev çalışmalarını yaparken, baştan sona yanında oturmak yerine ara ara kontrol ederek dikkat etmesi gerekenleri söylemeniz ve bitirdikten sonra yaptıklarını birlikte değerlendirmeniz bir an önce edinmesi gereken bir alışkanlığın başlamasını sağlayacaktır.

Bu yaşta, iyi davranışlarının takdir edilmesinden duyduğu mutluluk artar, kendini beğendirmek için uğraşır, hatalı davranmaktan kaçınır. Çocuğunuzun ruh sağlığı yerinde, özgüveni gelişmiş bir birey olabilmesi için her zamankinden daha fazla ilgi göstermeli ve sevdiğinizi belli etmelisiniz. Yetişkinler; özellikle anne-baba ve öğretmenleri tarafından ilgi gören ve desteklenen çocukların okul yaşamı boyunca daha başarılı oldukları görülmektedir.

Bu dönemde ilgi odağı olma merakı ve öğrendiklerini evde sürekli paylaşma eğiliminde olması, küçük kardeşlerinin geri planda kalarak mutsuzluklar yaşamasına neden olabilir. Çocuklarla birebir iletişim kurmak için zaman ayırılmalıdır.
İçinde hayaletlerin, cadıların olduğu hayali hikayelerden korkarlar fakat birbirlerini korkutmak amacıyla hikayeler uydurup anlatmaktan da ayrıca zevk alırlar. Sonunda gece uykusu kaçan ve yanınızda yatmak istediğini söyleyen bir misafiriniz olabilir ! Anlattıklarını ciddiyetle dinleyerek, somut örneklerle mantıklı açıklamalar yapmanız etkili olacaktır.

Öğrendiği her şey hala somut gözleme ve yaptıklarına dayalı olduğundan soyut düşünemez. Zaman kavramı oldukça gelişmiştir ve geçmiş, şimdi ve gelecek olarak kavrayarak olayları anlatabilmektedir.

Bu yaş dönemlerinde çocukların ruh hali değişkenlik gösterir. Çok eğlenirken aniden sinirlenerek kavga edebildiklerinden, hemen küser ve yakın arkadaşlarını değiştirebilirler. Ayrıca arkadaşları ile sahip oldukları her şeyle (Oyuncak, giyecek, arkadaşlar vb.) rekabete açıktırlar, güç gösterilerinden hoşlanırlar. Küçük düşürücü tavırlara maruz kalmaktan ve kendileriyle veya sevdikleriyle alay edilmesinden çok etkilenirler. Grup oyunları oynamaktan keyif alırlar ancak çoğunlukla kızlar ve erkekler ayrı ayrı gruplaşarak oynarlar.

Bu yaştaki çocuklar, özbakımlarını ilave olarak, ev içinde başka sorumluluklar alabilecek olgunluğa erişmişlerdir. Eşyalarını çıkardıktan sonra katlayarak veya askıya takarak dolabına yerleştirmesi, yatağını düzeltmesi, oyuncaklarını toplaması, ev çalışmalarını hatırlayarak kendi kendine yapması ve sorumluluğunu taşıması için teşvik edilmelidirler.

Uyuma saatinden asla taviz verilmemelidir. Çocuklar oyunu bitirmek veya izledikleri filmi sonunu görebilmek için uyku saatini geciktirme eğiliminde olabilirler. En önemlisi akşamları ailesiyle konuşmak ve daha çok vakit geçirmek isteyebilirler. Ona tanıdığınız zaman önemlidir ancak uykusunu iyi almış çocukların öğrenmeye daha hazır oldukları unutulmamalıdır !

Herkes için en önemli öğün olan kahvaltı, okul çağındaki çocuklar için daha fazlasıdır. Yapılan araştırmalara göre, kahvaltı yapan çocukların yapmayan çocuklara göre konsantrasyon süreleri daha uzundur ve buna bağlı öğrenme kapasiteleri daha fazladır. Konsantre olmak enerji seviyesi ile doğrudan ilgili olduğundan bir gece boyunca aç kalmış vücudun enerjisini karşılamak ve zinde hissedebilmek için protein yönünden zengin kahvaltı şarttır.

Bu dönemde çocukların doğaya, hayvanlara karşı ilgisi fazladır. Hafta sonları açık havada yapacağınız yürüyüşlerle hem sakin bir ortamda konuşma ve düşüncelerini öğrenme fırsatı yakalarsınız, hem de çevredeki değişimleri gözlemler ve örneğin mevsimler hakkında temel bilgiler paylaşırsınız. Böcek çeşitlerini incelemek, yaprak toplayıp bir kitap içinde kurutmak ve saklamak hoşlarına gidecektir. Benzer etkinlikleri sinema, tiyatro, maç v.b. faaliyetlerle dönüşümlü gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuklarınıza bir alışkanlık kazandırmanın en kolay yolu sizin benimseyerek uygulamanızdır. Okuma-yazma öğrenen çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanabilmesi için kitap okuduğunuzu görmesi çok etkili olacaktır. Hatta okuduğunuz kitapları anlayabileceği şekilde anlatıp, onun da okuduklarını anlatmasını isteyebilirsiniz. Faydalı paylaşımlarla her iki taraf için keyifli anlar yaratabilirsiniz.

El becerileri gelişmiş olduğundan, kesme, yapıştırma, şekil verme gibi uğraşları kolaylıkla ve severek yaparlar. Resimler gerçekçi ve çok detaylıdır. İlgisini çeken objeleri, günlük hayatında yaşadığı ve etkilendiği olayları resimlerine titizlikle yansıtır. Bir insan resminde kafa, gövde, kol ve ayakları tam yerleştirir. Geometrik şekilleri daha doğru çizer/kopyalar. Nesneler arasındaki benzerlik ve farklılıkları kolaylıkla söyler.

Paraları tanıyabilir. Çocuğunuza paraları tanıtarak küçük alışverişlerde ödeme yapmasını isteyebilirsiniz. Her zaman sizin yaptığınız bir işlemi artık onun da yapıyor olması özgüvenini arttıracak, büyüdüğünü hissettirecektir.

Yine 6 yaşla birlikte çocuğunuzu ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ders dışı aktivitelere yöneltebilirsiniz. Seçimine baştan saygı duyarak, enstrüman çalma, yüzme, resim v.b. faaliyetler içinden birini seçmesini isteyebilirsiniz. Farklı bir ortamda sosyalleşmesi ve yeteneklerinin farkına varması özgüveninin gelişmesine katkıda bulunacaktır.