Ana Menü Yan Menü İçerik

1-2 YAŞINDA ÇOCUK

Gelişim ve Eğitim

Geri Dön

Ona Neden Kitap Okumalısınız?

Bebeğinize bir şeyler okumanın onun için ne kadar faydalı olduğuna inanamayacaksınız. Çocuğunuz yaptığınız her şeyi anlamayabilir. Ama siz yine de onun her şeyi anlayabileceği bir yaşa gelmesini beklemeyin. Ona yüksek sesle bir şeyler okumanız, uzun yıllar devamını getirebileceğiniz bir aktivitedir. Faydalarına gelince:

  • Bebeğe iletişim yetisi kazandırır.
  • Hikâyeler, sayılar, harfler ve renkler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.
  • Dinleme yetisini, hafızasını ve kelime hazinesini geliştirir.
  • Bebeklere çevrelerindeki hayata dair bilgiler verir.

İster inanın ister inanmayın, bebekler ilk yaş günlerini kutladıklarında ana dillerini konuşmak için ihtiyaç duydukları tüm sesleri öğrenmiş olurlar. Ne kadar çok hikâye okursanız, bebeğiniz de bir o kadar çok kelimeyi tanır. Duydukları kelimeler bebeklerin beyinlerinde zengin bir ağ oluşmasını sağlar. Anne babalarının düzenli olarak kitap okuduğu bebekler, 2 yaşına geldiklerinde yaşıtlarından daha fazla kelime bilmekle kalmazlar, aynı zamanda okumaya ve öğrenmeye de daha yatkın olurlar.

Okuma sırasında duyduğu sesler bebeğin sosyal ve duygusal gelişimi için de önemlidir. Bakmak, dokunmak, işaret etmek sorulara cevap vermek gibi sosyal gelişim ve düşünme yetilerinin de gelişmesini destekler. Böylece bebeğiniz sesleri taklit etmeyi, resimleri hatırlamayı ve yeni kelimeler öğrenmeye başlar. Ama kitap okumanın önemi konusundaki en geçerli sebep bebeğinizin sevdiği şeylerle kuracağı bağ… Sizin sesiniz, size yakın olması ve tabi ki kitaplar!

Yer yaşta farklı seviye

Birkaç aylık bebekler kitapta gördükleri resimlere anlam veremezler ama özellikle yüzlere, parlak ve farklı renklere dikkat kesilebilirler.

4 ile 6 aylık bebeklerin kitaplara olan ilgisi de fazladır. Kitaplara dokunmaktan, onları ağızlarına sokmaktan ve çiğnemekten hoşlanırlar. Bu yüzden seçeceğiniz kitapların bez malzemeden ve sağlam olmasına özen gösterin.

6 ile 12 ay arasında çocuğunuz resimlerin belli nesneleri temsil ettiğinin farkına varır, kitabı elinizden almaya çalışır ve sesler çıkarır ve 12 aylık olduğunda sizden de yardım alarak kitabın sayfalarını çevirebilir, sayfa üzerinde gördüğü nesneleri parmağıyla işaret eder ve sizden duyduklarını tekrar etmeye çalışır.

Ne zaman ve nasıl okunmalı

İşte sizi yüksek sesle okumanın farkı: Hiçbir özel yeteneğe ve ekipmana ihtiyacınız yok. Sadece siz, bebeğiniz ve birkaç kitap! Biraz zamanınızı ayırarak gerçekleştireceğiniz bu işi sıkça yapın. Tüm kitabı bitirmek zorunda değilsiniz. Sizin ve bebeğinizin severek okuduğunuz sayfalara odaklanmanız yeterli. Özellikle bebeğiniz uyumadan ya da onu yıkamadan önce bir şeyler okumanız hem sizin için hem de bebeğiniz için güzel olabilir. Siz günlük hayatın rutininden uzaklaşırken bebeğiniz de uykuya dalmamak için için direnmekten vazgeçer. Gün içerisinde farklı zamanlarda okumayı da deneyebilirsiniz. Bebeğinizin karnının tok ve enerjisinin yüksek olduğu zamanları da tercih edebilirsiniz. Bizden size birkaç yararlı tavsiye daha:

Ne Okumalı?

Bebekler için tercih edeceğiniz kitapların basit olmasına ve tekrar eden metinlerle net, renkli resimler içermesine dikkat edin. Hayatının ilk aylarında sadece sesinizi duymak bile çocuğunuzun hoşuna gittiği için kafiyesi ya da melodisi olan kitaplar seçmenizi tavsiye ederiz. Bebeğiniz nesnelere ilgi duymaya başladıkça basit resimler içeren kitapları tercih edebilirsiniz.

Bebeğiniz kitabı tutmaya başladığında kapağı kumaşla kaplı, aydınlık renkleri olan şekilli kitaplara yönelebilirsiniz. Kitabın içindekilerle ilgilenmeye başladığında, içinde bebek resimleri ya da tanıdık oyuncakların olduğu kitaplara göz gezdirmenizde fayda var demektir. Ahşaptan yapılmış kitaplar çocuğun sayfaları çevirmesini kolaylaştırırken, kumaş kaplı kitapların da sizinle küvet dahil her yere gelebilme gibi bir rahatlığı var.

Bebeğinizin büyüdüğünde iyi bir okuyucu olmasını istiyorsanız, bırakın evin her yerinde kitaplara da yer olsun. Emeklemeye başlayıp elini oyuncak sepetine daldırdığında oyuncakların yanında kitapların da olmasına izin verin. Boş zamanlarınızda kendiniz için okuduğunuz kitaplar bile bebeğinizin kitaplarla arasındaki bağı güçlendirir. Anne babasını okurken gören çocuklar, onları rol model kabul ederler. Öyle ya da böyle, kitap okumanın yararları saymakla bitmiyor. İyi okumalar!

  • Okuma sırasında bebeğinize sarılmanız ona kendisini güvende hissettirir.
  • Vurgu yaparak , ses tonunuzu alçaltıp yükselterek ya da sesinizi değiştirerek okuyun.
  • Okuduğunuz metnin devamlılığı konusunda tedirgin olmayın. Arada sırada durun, bebeğinize sorular sorun ya da resimler hakkında yorumlar yapın. Size cevap veremese de daha sonrası için temelleri atmış olursunuz.
  • Komik hayvan sesleri çıkarın ya da bebeğinizi dizlerinizde hoplatın ki, okumanın eğlenceli bir şey olduğunu kavrasın.
  • Bebekler tekrar etmeyi severler, ayrıca bu yolla öğrenirler. Bu yüzden de sürekli aynı kitapları okumanız sorun olmaz.
  • Bebeğiniz büyüdükçe onu kitaba dokunmaya, kitabı daha sağlam tutmaya teşvik edin. Kitapları ağızlarına sokmaları hoş bir durum olmasa da bebekler bu sayede kitapların nasıl şeyler olduğu konusunda bilgi edinmiş olurlar – tabi onları yiyemeyeceklerinin de farkına varmış olurlar.