Ana Menü Yan Menü İçerik

0-12 AYLIK BEBEK

Gelişim ve Eğitim

Geri Dön

8-12 Aylık Bebeklerde Uyku

Bebeğinizin birçok olumlu yönde gelişme göstermeye başlasa da, ilk doğum gününe kadar bazı uyku sorunları yaşayacaktır. Genelde bu durum ayrılıkla başlar. Bebeğinizde bu dönemde ayrılık ve yabancılık kaygısı oluşur. Bu iki beklenen gelişme sizin ve bebeğinizin, geceleri bir süre ihtiyacınız olan uykuyu tam olarak almanıza engel olabilir.

Bebeğiniz uyandığında sizi görmek ve iletişim kurmak isteyecektir, ancak sizi göremediğinde bu onun ağlamasına ve huysuzlanmasına, daha fazla uykusunun bölünmesine sebep olabilir.

Bu dönem bebeğinizin kâbuslar görmeye başladığı zamanlarıdır. Bu durum, özellikle sebebini anlayamayan ailelere çok daha zor anlar yaşatacaktır.

Bebeğimi ne kadar süre uyutmalıyım?

Bu dönemdeki bebekler ortalama olarak günde 13-14 saat uyur.

Bebeğiniz 8-12 aylık olduğunda, büyük olasılıkla biri sabah diğeri öğleden sonra olmak üzere günde iki kez şekerleme yapar. Şekerlemeler genelde birer saattir, ancak bazı bebekler 20 dakika, bazı bebekler ise birkaç saat şekerleme yapabilir. Şekerlemeler bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Şekerleme yapan bebekler daha az huysuz olurlar, bu yüzden bebeklerin gerekli uzunlukta şekerleme yapmalarını sağlamak gerekir.

Bebeğiniz şekerlemelere sizle vakit geçirmek, sizden ayrı kalmamak için direnebilir. Fakat hem sizin hem de küçük bebeğinizin daha mutlu saatler geçirmesi için şekerlemelerin önemli bir yeri vardır. Bu yüzden kararlı davranarak onu bebek yatağına yatırıp uyumasını sağlamalısınız.

Bebeğimi nerede ve nasıl uyutmalıyım?

Bu dönemde bebekler artık daha rahat hareket etmeye başlarlar ve uyuma pozisyonlarını daha rahat seçerler.

Aynı zamanda bu yaş aralığında bebeğiniz kâbuslar görmeye başlayabilir. Bu nedenle bebeğiniz gecenin bir vakti bağırır ya da ağlarsa telaşlanmayın.

Bebeğiniz geceleri uyanıp sizi göremediği için ağlarsa, onun yakınlarında olun ve ona yakında olduğunuzu, ancak uykuya dönmesi gerektiği hissettirin. Bu konuda kararlı olmanız, bebeğinizin kendi başına uyuma sürecine daha çabuk ulaşmasını sağlar.

Tabii ki bazı geceler bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekecek. Ancak altını değiştirirken ışığı yakmamaya ve ilgisini çekecek, uykusunu kaçıracak davranışlar sergilememeye özen gösterin.

Bebeğinizin güvenli bir ortamda uyumasına önem verin

Bebeğiniz tam olarak büyüyene kadar, özellikle uyurken çevre şartlarına dikkat etmeniz gerekir. Bebekler bu dönemlerde çok daha savunmasız olduğundan, basit eşyalar bile bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Bebeğinizin bebek yatağının ne derece güvenli olduğunu düşünün, yatağında tehlike teşkil eden bir durum olup olmadığına her zaman dikkat edin.

Boynuna dolanabilecek, bir yerinin kesilmesine sebep olacak; yatağına tırmanmasını sağlayacak büyük eşyaları ve nefes almasını engelleyecek hatta boğulmasına sebep olabilecek, özellikle yumuşak, içi doldurulmuş oyuncak ve eşyaları bebeğinizin yattığı alandan uzaklaştırın.

Bebeğinize uyumaya teşvik edin

Bebeğiniz bu dönemde sizden uzakta kalmaya başladığı için ayrılık kaygısı yaşayarak huysuzlanacaktır. Bebeğinizden uzak kaldığınız zaman, eve döndüğünüzde günlük uyuma rutinine ek olarak bebeğinize daha sıkı sarılarak ve daha büyük bir öpücük vererek onu özlediğiniz mesajı verin.

Bebeğinizin en sevdiği oyuncak ya da başka bir eşyayı güvenliyse, huysuzlandığında ona verebilir ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin uyuduğu odanın kapısını açık bırakın. Böylece sizin içerideki seslerinizi duyabilir ve kendini yalnız hissetmez.

Aynı şekilde bebeğiniz sizi göremediği için ağlamaya başlarsa, içeriden ona söyleyeceğiniz birkaç cümleyi duyabilir ve uykuya dalması daha kolay hale gelebilir.