Ana Menü Yan Menü İçerik

0-12 AYLIK BEBEK

Gelişim ve Eğitim

Geri Dön

1-3 Aylık Bebeklerde Uyku

Muhtemelen bebeğinizin gün boyunca uyanık kaldığı sürelerin artacağı ve geceleri daha fazla uyumaya başlayacağı döneme girdiniz.

Bu dönemde bebeğinizin hafif uyku, derin uyku, uykulu olma, REM uykusu (rüyaların görüldüğü evre) gibi evreleri olacaktır. Bebeğiniz gece boyunca uyuyabilir, ancak bu yaşta “gece boyunca uyku’’ tanımı sadece 5 saatlik bir süreçtir.

Bebeğimi ne kadar süre uyutmalıyım?

Bebekler gündüz saatlerinde etrafındaki şeylerin ilgisini daha fazla çekmesiyle geceleri daha rahat ve uzun uyumaya başlayacaklardır. Gece vakitlerinde bebeğinizle konuşmak, oyun oynamak, beslenmesini sağlamak ve bezini değiştirmek gibi aktiviteler uyku düzenini bozabilir.

3 aylık bebekler, günde yaklaşık 15 saat uyur ve bunun üçte ikisi gece saatlerine denk gelir.

Çoğu bebeğin bu dönemde gündüz uyku rutini 2-3 periyot olarak ayarlanır ve beslenmesi gerçekleştirildikten sonra geceleri 6-7 saat uyurlar.

Bebeğiniz onu uyandırmak istediğinizde hâlâ uyuyorsa, onu gün içinde daha fazla uyanık tutabilir ve durumuna göre uyku çizelgesi hazırlayabilirsiniz.

Bebeğiniz uyuması gereken saatlerde uyanıyorsa, ilgisini çekecek ve uykusunu iyice kaçıracak davranışlardan sakının. Bez değiştirme ve emzirmeyi karanlıkta yapın ve onunla oynamayın. Bebeğinize sizin o saatlerde sıkıcı biri olacağınız mesajını verin ve uykusuna geri dönmesini.

Bebeğimi nerede ve nasıl uyutmalıyım?

Bebeğinizi uyuturken onu karnının üzerine değil, sırt üstü yatırmaya dikkat edin. Çünkü karın üzerine yatırılan bebeklerde, özellikle kafalarını rahat hareket ettiremedikleri için uyku apnesi görülebilir. Ayrıca bu durum, kendi karbondioksitlerini solumalarına neden olabilir, hatta boğulma tehlikesi oluşabilir.

Bebeğinizi yatırdığınız yerin güvenliğine dikkat edin. Bebeğinizin yatağının güvenlik standartlarına uyduğundan emin olun. Bebeğinizin nefes almasını engelleyebilecek türdeki içi doldurulmuş oyuncak (pelüş hayvanlar vs.), yumuşak yastık ya da battaniye gibi eşyaları yatağın içerisine koymayın.

Bebeğinizi uyumaya teşvik edin

Bu dönemde bebeğinizi rahatlatacak ve uykuya daha kolay yönlenmesini sağlayacak bir uyku düzeni oluşturmalısınız. Banyo yaptırmak, hikâyeler anlatmak veya şarkı söylemek, minik bebeğinizi oldukça rahatlatacaktır. Düzenli olarak bu aktiviteleri uyguladığınızda bebeğinizin bunları uyku ile ilişkilendirdiğini ve faydalı olduğunu göreceksiniz.

Unutmayın: Bebeğinizin uyku düzenini oluştururken onu sürekli sallayarak uyutursanız, gece her uyandığında aynı şekilde uyumayı ümit eder ve buna ihtiyaç duyar.

Uyku düzeni oluşturmak başlarda zor olabilir. Bebeğiniz, gece uyandığında biraz telaşlanabilir. Siz tamamen uyanık olduğunu düşünseniz de bu bebeğinizin uyuklama evrelerinden biridir. Bazı bebekler uyandıkları zaman, tekrar uykuya dalana kadar huysuzlanabilir ve hatta ağlayabilir. Bu gayet normal bir durumdur.

Bebeğiniz uyandığında onun aç ya da hasta olmasından endişelenebilirsiniz. Ancak biraz bekleyerek bir sorunu olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer aç ya da hasta değilse, her ağladığında yanına gitmemeniz hem bu zamanlarda, hem de ilerleyen zamanlarda bebeğinizin uyku rutinindeki disiplini sağlamanız için oldukça yararlı olur.

http://kidshealth.org/parent/growth/sleep/sleep13m.html