Ana Menü Yan Menü İçerik

BEBEK YEMEKLERİ

Geri Dön

Bebek yemekleri konusu annelerin hayatına, bebeklerini sadece anne sütüyle besledikleri 4 aylık sürecin ardından girer. 4. aydan itibaren besin ve enerji gereksinimi artan bebek için yine ilk tercih anne sütü olmakla birlikte anneler, ek besin olarak onlara kendi hazırladıkları meyve sularını verebilirler. Bunun için uygun meyveler elma ve şeftalidir. Mevsim meyvelerinden hazırlanmış meyve püreleri ve sebze çorbası da 5. aydan itibaren yavaş yavaş artırılmak üzere başlanacak bebek yemekleridir.

6. aydan sonraki tariflerde turunçgiller, muz ve kivi de bulunmalıdır. Et ve yumurta sarısı 7. aydan, taze balık ve bakliyatlar 8. aydan itibaren verilebilecek bebek yemekleridir. Yumurta beyazı ve bal 1 yaşından önce tavsiye edilmezken, 1 yaşından sonra bebeklerin menüsüne eklenebilecek gıdalardır. Ayrıca enginar, ceviz, bakliyatlar ile antioksidan etkisi olan meyve ve sebzelere bebek beslenmesinde öncelik tanınmalı; patlıcan, çilek gibi alerjen gıdalar bebek yemeklerinde kullanılmamalıdır.

Bebek yemeklerine başlandığında verilen gıdanın bebek tarafından kabul edilmemesi gibi zorluklar yaşanabilir. Bu aşamada sabırlı olması gereken anne, ilk adımı bebeği açken atmalıdır. Yeni ve farklı gıdaların bebekte alerji, sindirim güçlüğü gibi sorunlar yaratıp yaratmadığının anlaşılabilmesi için bu gıdalara 3-5 gün ara ile başlanmalıdır. Bebeğin besin-tat ilişkisini doğru kurabilmesi içinse bebek yemekleri mümkün olduğunca karıştırılmadan ayrı ayrı yedirilmelidir.