Ana Menü Yan Menü İçerik

BEBEK GELİŞİMİ

Geri Dön

Yeni Doğan Bebeğin Gelişimi

Yeni bebek sahibi olmuş, özellikle ilk bebeklerini kucaklarına almış aileler için bebek gelişimi en çok merak edilen ve öğrenilmek istenen konudur. Bebek, doğum anından başlayarak günbegün değişir, yeni yetenek ve özellikler kazanır, fiziksel ve zihinsel açıdan güçlenir. Bebek gelişimi, şu şekilde özetlenebilir:

1 Aylık Bebek Gelişimi

İlk haftalar: Bebeğiniz, dünyaya ilk geldiğinde tüm refleksleri istemsizdir. Göz kaslarını kullanamaz, hatta gözleri şaşı olarak bakıyor bile olabilir. Bebek, zamanla göz kaslarını kullanmayı öğrenecek, ikinci haftasından itibaren nesneleri ayırt etmeye başlayacaktır. Özellikle kontrast (açıklı koyulu renklere sahip) nesneler daha fazla ilgisini çeker. Bebek gelişimi süresince, 3. haftadan sonra, annesinin ses ve kokusunu ayırt edebilir, onu tanıyabilir. Dışarıdaki ses ve ışığa karşı daha hassastır.

2-12 Aylık Bebek Gelişimi

İkinci ay ve sonrası: ikinici ayındaki bir bebeğin boyun kasları güçlenir, kafasını dik tutmaya başlayabilir. Bebek gelişimi süresindeki bir diğer evre ise, bebeğin ellerini ve parmaklarını keşfetmeye başlamasıdır. Ayrıca bebek, artık gülümsemeye de başlamıştır ve yüz kaslarını daha bilinçli şekilde kullanabilir ayrıca neseneleri de bilinçli olarak kavrayabilir. Bebek gelişimi, ilk aylardan sonra bir yaşına kadar şu şekilde devam edecektir: 3. aydan sonra bebek, yuvarlanmayı öğrenir. P, m, b, l gibi kolay  harfleri ve ardından ilk hecelerini söylemeye başlar. Bu aylardan sonra, bebeklerin el göz koordinasyonu da gelişim gösterir, boyun kasları git gide güçlenir ve başını daha bilinçli hareket ettirmeye başlar. Bebeğiniz; onu kucağınıza aldığınızda ayakta durmaya çalışır, uzanabildiği tüm nesnelere dokunmak ister. Destekle oturmaya başlamak, kahkaha atarak gülmek, heceleri bilinçli olarak söylemek ise bebek gelişimi süresince ilk 6 ayda meydana gelen diğer önemli olaylardır. Bebek, 7. ayından sonra aktif hayata geçişe bir ön hazırlık olarak daha fazla hareketlenecek, aynı zamanda dil gelişimi de kendini gösterecektir. Bebek gelişimi, ayakta durmaya başlamak, yardımsız oturup kalkmak ve sonrasında gelen ilk adımlar ve kelimelerle devam eder. 12. aydan itibaren ise artık bebeklik dönemi geride kalmış, çok daha uzun ve aktif bir süreç olan çocukluk dönemi başlamış olur.