Ana Menü Yan Menü İçerik

BEBEK BESLENMESİ

Geri Dön

Bebeklerde Beslenme

Bebek beslenmesi, sağlığın temellerinin bebeklikte atılması dolayısıyla son derece önemlidir.Yaşamın bu döneminde,sağlıklı büyüme ve gelişme için dengeli beslenme hayati önem taşır.

Aylık Bebek Beslenmesi

0-6 ay arası bebek beslenmesi,sadece anne sütü ile olduğu için “Doğal Beslenme” olarak adlandırılır.Bu beslenme şekli,ilk 4-6 aylık bebekler için en iyi beslenme şeklidir.Bu dönemde,süt üretebilmek için annenin beslenme şekli de oldukça önemlidir.Anneler bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeli,bolca sıvı tüketmelidir.Bazı bebeklerde 6,bazı bebeklerde ise 4.aydan sonra bu beslenme şekli yeterli olmadığı için bebeğin beslenme programına yeni besinler eklenmelidir.

Anne sütünün yanına,tamamlayıcı besinlerin eklendiği bebek beslenmesi programına “Tamamlayıcı Beslenme denir.Tamamlayıcı beslenme de,bebek beslenmesi’nde önemli bir yere sahiptir Tamamlayıcı beslenme döneminde,geçiş besinleri(süt çocuğu için özel hazırlanmış besinler) ve aile yemekleri (ailenin diğer fertlerinin sofrada tükettiği besinler) iki farklı tür besin olarak bebeğin beslenme programına girer. Bebeğe,ek besinler önce az miktarlarda(1-2 çay kaşığı) verilmeye başlanmalı,her gün miktarı arttırılmalı ve 1-2 gün ara ile yeni besin eklenmelidir.Bu besinler;meyva suları ve püreleri,yumurta,yoğurt,çorbalar,et ve kuru baklagillerdir.

1 Yaş Bebek Beslenmesi

Bebeğin farklı tatlara alışmasının yanında,yeme işlevinde kullandığı sinirlerin de gelişmesine yardımcı olur.6-9 ay arasında “Tamamlayıcı Besin” olarak bebek beslenmesi programına giren bu besinler daha sonra 9-12 ay arası “Esas Besin” haline gelerek bebek beslenmesindeki yerini sabitleştirir.