Ana Menü Yan Menü İçerik

7 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Geri Dön

Bebeğin yedinci ayı, çok büyük bir gelişim göstereceği ilk yılının son aylarına bir hazırlık süreci şeklinde ilerler. 7 aylık bebek gelişiminin en önemli etmenlerinden biri bebeklerin yeni beceriler edinmesidir. Bu becerileri keşfetme sürecinde sürekli hareket halindedir. Bu yüzden oyuncak gibi nesnelere ilgisi önceki dönemlere göre biraz azalır. Dış dünyaya daha çok ilgi duymaya başlar. Odanın dışında neler ve kimler olduğunu merak eder. Aynı zamanda aile bireylerinin yanında olduğuna da emin olmak ister. Bebek bilişsel olarak bazı kelimeleri bu dönemde kodlar. Etrafından sürekli olarak kaydettiği kelimeleri daha iyi taklit etmeye çalışır, anne, baba gibi temel kelimeleri, henüz söyleyemese bile bu dönemde sıklıkla taklit eder. 

Yedinci aylarında bebekler, olay ve durumlar arasındaki neden sonuç lişkilerini daha iyi kavramaya başlarlar. Bebeğin oyuncağı koltuğun üstünde duruyorsa onu ulaşması gerektiğini bilir. Koltuğun üzerinde battaniye varsa battaniyeyi çekerek oyuncağı elde edebileceğini anlamaya başlar. Bu bebekler için çok önemlidir.

Bebekler genel olarak yedi veya sekizinci ayda emeklemeye başlarlar. Bu konuda her bebeğin becerisi aynı değildir. Kimi bebekler daha çabuk gelişim gösterdikleri için bunu daha erken başarabilirler. Bu ayrım emeklemeye başlayan bebekler için de geçerlidir. Örneğin bazı bebekler ilk olarak geriye doğru emeklerken, bazı bebekler tek yöne doğru emeklerler. Daha önceki aylarda edindikleri becerilerini kullanarak iki eli ve iki dizini beraber hareket ettirmek suretiyle temel bir başlangıç yapıp, doğru emekleme pozisyonunu bulabilir. Bunun yanında bazı bebekler ise hiç emeklemeden doğrudan ayağa kalkarlar.

Bebek altıncı ayından sonra aile bireylerini, anne baba ve kardeşleriyle yakın ilişkiler kurmaya başlayacak ve onları artık tanıyacaktır. Bu yüzden yabancılardan korkabilir ve onları yadırgayıp ağlamaya başlayabilir. Bu durum bazı bebeklerde daha çok yaşanır. Bebeğin yabancılara aşırı tepki gösterdiği durumlarda sıkıntı yaşayan aile bireyleri, yabancıyı bebeğe tanıtarak onun yabancı kişiye güvendiğini hissettirecek sözler söyleyebilir.

7 aylık bebeklerin katı gıdalar yemeye çoktan başlamış olması gerekmektedir. Bebeğin hangi yemekleri yiyeceği onun beğenisine kalmıştır. Anne ya da baba sağlıklı gıdalar verdiği sürece, bazı yemekleri yemese bile bazılarını mutlaka yiyecektir. Bunun yanında bebek annesinin ağzına götürdüğü yemekleri yemek yerine, yemeğini kendi kendine yeme arzusu taşıyacaktır. Ancak kaşığı ağzına götürme becerisi henüz gelişmediğinden, ortalık biraz dağılabilir. Bu durumda ebeveynlerin sabırlı olması gerekir. Yaşanan dağınıklığın sebebi, bebeğinn etrafında olup bitenleri taklit etmeye çalışmasındandır.

Diş çıkartma başlangıcı olarak, bu dönemde bebeğin bazı huzursuzlukları olabilir. Diş çıkartma süreci her bebek için zordur ancak bazı bebekler bu süreci daha acılı geçirirler. Bu önemli süreçte ebeveynlerin bebeği eğlendirmesi bebeği rahatlatabilir. Bunun için yüzü saklayıp bir anda ortaya çıkararak (Ce-ee Oyunu) bebeği şaşırtabilirsiniz. Yedi aylık dönemlerinde bebekler bu oyuna bayılırlar. Bunun dışında bebeğin ilgisini çekecek eğlenceli resimler göstererek bebekle konuşmak da onun bu zor döneminde sakinleşmesine yardımcı olabilir.