Ana Menü Yan Menü İçerik

6 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Geri Dön

Bebeğin altıncı ayına gelmesi anne ve babalar için oldukça heyecan verici bir durumdur. Bebek yarım yaşını tamamlamıştır. Bu heyecanı büyüdüğünü hissederek kendisi de yaşıyordur zaten. Bunu yeteneklerini geliştirmeye çalışarak ve yeni edindiği özellikler üzerine kurduğu oyunlarla yapar. Fiziksel olarak günden güne gelişmektedir. Kol kasları güçlendiğinden, kollarını kullanarak sırt üstü pozisyondan yüzükoyun pozisyona geçmeyi dener süreklli. Bu onun için çok eğlenceli bir oyun haline gelmiştir. Bunun dışında ayaklarını elleriyle tutma, kucağa alınmak için kollarını uzatma, eşyalara tutunma gibi becerileri de gelişir. Ayrıca sırtını bir yere dayadığında rahatlıkla oturabilir.  Bebekler bu dönemde oturmaktan hoşlanırlar, ancak dengede durmaları güvenlikleri açısından çok önemlidir. Anne, babalar, oturan bebeğin güvende olduğuna mutlaka emin olmalıdırlar.

6 aylık bebek için güvenlik önlemleri alınması gerekliliğinin en temel nedeni de çocuğun etrafındaki olay, kişi veya durumlara karşı daha duyarlı olmasıdır. Bu hem zeka, hem beden hem de sosyal gelişimle ilgilidir. Ulaşabildiği her şeye eline almak, dokunmak, koklamak ve ağzına götürmek ister. Bu yüzden her şeye ulaşmaya çalışır. Bebeğin bu haraketliliğinin tehlikeli sonuçlar doğurmaması için güvenlik önlemleri almaya başlamak doğru olacaktır. Bebek, oturduğu yerden gördüğü nesnelere ulaşmak isterken dengesini bozarak ya da masa örtüsünü çekiştirerek irili ufaklı kazalara neden olabilir. 

Bu dönemde bebek, her şeyi merak ettiği için kendi gelişimini destekleyecek fiziksel numaraları yapmayı çok sever. Bedensel gelişime paralel olarak bu dönemde bebeğin, uzanması, tutması ve kavramasında da gözle görülür ilerlemeler gerçekleşir. Oyuncaklarını tutarak geliştirdiği oyunları oynamaya bayılır. Bunun dışında yerde gördüğü nesneleri de tutmaya çalışır. Bebek bu dönemde sıkıntısını veya mutluluğunu gösteren bir takım sesler çıakrtır ve bu seslere gülebilir. Müzik sesi duyduğunda buna tepki verir ya da ağlıyorsa, ağlamasını durdurur.

Bu tutma eylemleri mutfakta da devam eder. Bebek yemeğini artık kendi kendine yemeye başlar. Katı gıdalar almaya başlayabildiği için yemeğini yeme çabası onun için eğlenceli bir oyuna dönüşecektir. Katı gıda almaya başlamasına paralel olarak aldığı anne sütü ve mama miktarı da giderek azalacaktır.

Bu dönemde bebeğin uyku düzeni değişiklik göstermez. 12 saati gece uykusu olmak üzere günde 14 saat kadar uyur. Ebeveynlerinden ayrılmak istemeyen bebekler uyku saatlerinde mızmızlanabilir. Bu durumlarda bebeğin yanına sevdiği ve uyku esnasında zarar vermeyecek bir oyuncağı bırakabilirsiniz. Eğer bebek sallayarak uyutulursa, kendi başına uykuya dalmayı öğrenemez.

Anne babaların 6 aylık bebeklerinin gelişimlerini değerlendirmek, aşılarını yaptırmak, çocuğun güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almak ve ninni söylemek, sallamadan uyutmak gibi bebeğin uyku düzeninin oluşmasına yardımcı olacak önlemleri alması gerekmektedir.