Ana Menü Yan Menü İçerik

6 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

Geri Dön

Altıncı ayına girmiş bebekler için beslenme konusunda ebeveynlerin o zamana kadar karşılaştığı güçlükler artık azalmaya başlar. Bebeğin gelişiminin en hızlı olduğu dönemlerden birisi olan 6. ayda artık bebeğin yiyebileceği besinlerin sayısı artmıştır. Özellikle yutma refleksinin de geçmişe nazaran daha da gelişmiş olmasının bundaki katkısı büyüktür. Ancak yine de katı yiyecekler için henüz çok erkendir. Çünkü bebekler 6. ayda da dişleri hâlâ gelişmediği için katı yiyecekleri yiyemezler.

6 aylık bebeklerin beslenmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi de bebeğin gelişimidir. Çünkü bebeğinizin yiyecek ihtiyacı, gelişimi ile doğru orantılıdır. Yani bebeğinizin gelişimi hızlandıkça beslenme ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle bebeğin beslenmesi için artık anne sütü seçeneğinin dışına çıkılması gerekir. Anne sütü tüm besleyiciliği ve zengin özelliklerine rağmen artık bebek için yegane besin kaynağı olmak için yetersiz kalmaktadır.

Bu yüzden ebeveynlerin 6. aya girilmesi ile beraber artık bebeklerinin beslenmesine anne sütüne eşlik edecek yardımcı gıdaları sağlama vakti gelmiştir. 6. ayda bebeğin beslenmesine yardımcı olacak en uygun besinler sütlü mamalar, unlu besinler ve yoğurttur. Bebeğin dördüncü ay itibariyle yavaş yavaş geçmeye başladığı ek gıdalar, altıncı ay itibariyle çok büyük önem kazanır.

Ek besinlerin bebeğin beslenme zincirine dahil olması ile beraber anne sütü de aynı oranda azalacaktır. Altı aylık bebekler bu şekilde dengeli bir biçimde hem anne sütü hem de yardımcı gıdalarla beslenmelidir. Anne sütünün yeri kesinlikle yardımcı gıdalarla birlikte ihmal edilmemelidir.

Anne sütüne devam eden bebeklerin alerjik hastalıklara ve diğer bulaşıcı hastalıklarla birlikte ishal gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimali çok düşüktür. Anne sütünün kendine özgü koruyucu yapısı bebeklerin bu tip rahatsızlıklar geçirmesinin karşısında duran en önemli kalkandır. Aynı şekilde yardımcı gıdaları seçerken de ebeveynlerin bu noktada hassas ve titiz davranması ve bebek gelişimine uygun olarak hazırlanmış yardımcı gıdaları seçmeleri gerekir.

Bebeklerin zaman zaman reddedeceği yeni tatlar olacaktır. Bu noktada ebeveynlerin kaçınması gereken ilk davranış bebeğe sevmediği tadı ısrar yoluyla kabul ettirmeleridir. Bunun yerine bebeğinizin keyfinin yerinde olduğu ya da bir süredir yemek yemediği zamanları tercih etmeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Bu sayede bebeğinizin tat dünyasına yeni bir lezzeti kolay yoldan ne sizi ne de bebeğinizi yıpratmadan katabilirsiniz.

Yine altıncı ayda bebeğinizin canı istediği her öğün ona anne sütünü vermeyi aralıksız sürdürebilirsiniz. Anne sütüne ilaveten meyvve, sebze, yoğurt, muhallebi bebeğinize püre kıvamına getirilip verilebilir. Tıpkı sebze ve meyvelerin zengin mineralli ve vitaminli olmasına dikkat edildiği gibi diğer yardımcı besin kaynaklarında da aynı zengin içeriği aramayı ihmal etmemelisiniz.

Bunların yanı sıra bebeğinizin altıncı ayda geliştireceği beslenme alışkanlığının ilerleyen dönemler için çok önemli olduğunu unutmayın. Bebeğinizin ilerleyen dönemlerdeki gelişiminin rahat geçmesi için onun bu günlerde ihtiyaç duyacağı enerji, vitamin ve mineralleri altı aylık bebekken sağlamanız çok önemli bir yer tutar.

Tüm bunlarla beraber bebeğinizin beslenmesinde doğru besin alışkanlıklarını sunduğunuzdan emin olmak için alanında uzman doktorlara ve danışmanlara altı aylık bebek beslenmesi konusunda aklınıza takılan soruları sorup her konuda destek alabileceğinizi unutmayın.