Ana Menü Yan Menü İçerik

5 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Geri Dön

Bebek, beşinci ayına geldiğinde fiziksel ve sosyal gelişimi devam ederken, beslenme alışkanlıkları değişmeye ve  konuşma becerisi de gelişim göstermeye başlar. 5 aylık bebek gelişiminin en önemli gözlemlerinden biri bebeklerin katı besinleri yemeye başlamasıdır.  Bu dönemde bebeğe verilecek besinlerin sağlık açısından faydalı ve zararsız besinler olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğin katı gıdaya başlamasıyla, bebeğin vücudunun bazı gıdalara  karşı vereceği tepkilere hazırlıklı olmak gerekir. Bebeğin vücudu bazı gıdalara karşı alerjik reaksiyonlar gösterdiğinde, ebeveynin panik yapmadan doktora başvurması gerekir. Bebeğin vücudun alerjik tepkiler verdiğini, bebeğin yemek yedikten sonra kusmasından, gözlerinin sulanmasından, nefes problemleri yaşamasından ve ishal olmasından anlamak mümkündür.

Bebek katı gıda almaya yeni başladıysa, önce bu alışkanlığı kazanması gereklidir. Sonuç olarak, katı gıda almak bebek için yeni bir maceradır. Beş aylık olduğunda zaten bir çok bebek, anne babayı sofrada yemek yerken seyreder ve yemeklere karşı tepki gösterip uzanmaya başlar. Bu süreçten sonra bebeğin katı gıdaya başlaması, bebek için ayrı bir deneyimdir. Bu yüzden bir süre bebeğin katı gıda almada öncelikli amacı “doymak” olmamalıdır. Bu yüzden bebeğin beslenmesinde süt ve mamalar hala önemli rol oynar.

Bebek beslenme alışkanlıklarının değişimine bağlı olarak bu dönemde kilo almaya başlar. Kilo aldıkça fiziksel becerilerini denemek için çabalamaya da başlayacaktır aynı zamanda.  Kollarını ve bacaklarını kaldırması, kafasını hareket ettirerek döndürmesi ve etrafta olan biteni izlemesi buna örnek olabilir. Gelişimi normal seyrinde devam eden beş aylık bebek, yatakta sırtüstünden yüzükoyun, yüzükoyun pozisyondayken ise sırtüstüne dönmeyi becerebilir.

Bebek bu dönemde yeni yeni geliştirmeye başladığı bazı motor becerilerini kullanır. Sürekli dinleyerek, sürekli konuşmayı deneyerek ve uzanabildiği her şeyi keşfetmeye çalışarak yapar bunu. Oturma becerisini edindiği için pusetle gezmek en sevdiği eğlencelerinden biri olacaktır. 5 aylık bebekler ciddi biçimde iletişim kurmaya  başlarlar. Konuşan kişiye doğru dönüp onu dinler ve tepki verir. Kendisiyle ilgilenenlere gülümser ve sesler çıkartabilir. Adını öğrenmeye başlar. Adı söylendiğinde dönüp bakar ve sürekli konuşur. Bebeğin çıkardığı seslerin, başkalarından duyduğu kelimelerin taklidi olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden bebekle yada bebeğin yanında bir başkasıyla  konuşurken konuşmaya özen gösterilmelidir.

Bebeğin bu dönemde kavramsal algısı da gelişir. Fakrlı durumlardan farklı sonuçlar çıkartma becerisini edinir. Olaylar karşısında neden sonuç ilişkisi kurmaya başlar, düşen bir nesneyi gözleriyle arar. Bebek, sesli ve sessiz harfleri bir arada söylemeyi bu dönemde sıklaştırır. “Da” ya da “Ba” gibi sesler çıkartmaktan hiç vazgeçmez.

5 aylık bebekler nesneleri tutmaya, avuçlamaya, onları hareket ettirmeye ve sallamaya bayılır. Ancak çoğu bebek ele geçirdiği nesneyi ağzına götürmeyi de sever. Bu yüzden yeni bir oyuncak bulduğunda, oyuncağın nasıl kullanılacağı ona gösterilmeli ve bir süre de olsa mutlaka yanında durulmalıdır. Küçük boyutta oyuncaklar vermekten ise, sağlıksal tehlikelerinden ötürü kesinlikle kaçınılmalıdır.