Ana Menü Yan Menü İçerik

4 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Geri Dön

Bebekler dördüncü aylarına geldiklerinde dünyayı tanımaya ve anlamlandırmaya çalışmaya devam ederler. 4 aylık bebek gelişiminde anneleri, bebekleri hakkında en çok kaygılandıran konulardan biri bebeğinin beslenmesidir. Bebek, dördüncü ayında halen anne sütü ya da mamayla beslenir. Uzmanlar bu dönemden sonra bebeklerin ek besinlere başlayabileceklerini önerseler de bebeğin sağlığı yerinde ve gelişimi normalse, bebeklerin altıncı aya kadar ek besin almalarına gerek yoktur. Dört aylık bebeklerin katı gıdalara başlamamasının önerilmesinin en önemli nedenlerinden biri de bebeğin ilerleyen dönemindeki beslenme alışkanlıklarının da bu dönem de aldığı gıdalara bağlı olarak ilerleyeceği yönünde olmasından kaynaklanır.

Toplum ve aile bireylerinden bu konuda gelen yorumlar anneleri bazen yıpratır. Bazıları bebeklerini iki aylıkken ek besinlerle beslediğini, bazıları altıncı aya kadar bebeğine katı gıda vermediğini söyler. Aslında, bu konuda annenin karar vermesine en çok yardımcı olacak şey, bebeğin kendisidir. Bebeklerin yaşı gelişim konusunda bir gösterge olsa da, bu beslenme için bir kaynak olamaz. Bu yüzden bebeğin beslenmesi konusunda, bebeği anlamaya çalışmak çok daha doğru bir karardır. Bebeğin ihtiyaçlarını anlamaya çalışan anne, bebeğinin gerçekten neyi istediğini anlayamasa bile neyi istemediğini anlayabilir. Bu da annenin işini oldukça kolaylaştırır.

Dört aylık bebeklerin, bu dönemlerinde sosyal becerilerinde gelişimler başlar. Bebekler dördüncü aylarında, gülme ya da ağlama gibi sosyal tepkiler verirler. Bunun dışında sesler çıkartarak, etrafındakilerle ilişki kurmaya çalışırlar. Çevrelerini dinlerler ve gıdıklandıklarında gülerler. Oyun oynarken elinizdeki nesnelere dikkatle bakarlar. Eğer nesne yere düşerse, düştüğü yere bakarlar.

Fiziksel olarak ise gelişim devam etmektedir. Kemik gelişimi ilerlediği için bu dönemde bebeğin başı oturması için kaldırıldığında geriye düşmez. Bebeğin oturması kas gelişimi açısından faydalıdır. Bu bebeğin emeklemeye, ayağa kalkmaya ve yürümeye başlaması için ilk dönemleri olarak düşünülebilir.  Bu dönemde gelişimi için uyku süresi hala günde oniki saatin üzerinde olmalıdır. Uzmanlar bebeğin bu dönemden itibaren kendi odasında veya kendi yatağında uyumasını öneriyorlar. Yine bu dönemde yapılacak bazı egzersizlerin, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine olumlu katkıları olacaktır.  Bu egzersizler, bebeğin kollarının başının üzerine kaldırma, bacaklarını dizlerini dirseğe doğru bükme gibi aktivitelerdir. Ancak bunların yapılırken ses çıkarma ya da şarkı söyleme gibi bebeği eğlendirecek ve dikkatini çekecek  şekilde yapılması, bebeğin egzersiz esnasında eğlenmesine yardımcı olur.

Anne babalar, 4 aylık bebeklerin dış dünyayla kurmaya başladığı iletişimi desteklemelidirler. Bunu da parlak renkli ses çıkaran oyuncaklarla, bebeğin görsel ve işitsel dünyasına aynı anda hitap eden oyunlarla desteklenebilir. Ancak bebeğin yutabileceği küçüklükte oyuncaklar almamaya hatta, büyük çocuğun bu tip oyuncakları varsa bunları, bebeğin yanında tutmamaya özen göstermek gerekmektedir.